https://www.novinky.cz/zena/zdravi/412480-jak-lekari-ne-umeji-lecit-boreliozu.html

Screening kolorektálního karcinomu

Pokud je Vám více než 50 let, je vhodné podstoupit preventivní vyšetření k vyloučení kolorektální karcinomu, případně zachycení nemoci ve velmi časném stádiu a dobře léčitelném stádiu. 

Preventivní vyšetření může být následující:

  • Test okultního krvácení do stolice (TOKS) - zdarma jej poskytují praktičtí lékaři nebo gynekologové lidem ve věku 50-54 let (1x ročně). Test by se měl provádět každý rok. Od 55 let výše je test poskytován bezplatně 1x za dva roky. Tato věková skupina má již nárok na screeningovou kolonoskopii. Vyšetření je samozřejmě možné (a vhodné) i u mladších jedinců, tady však není propláceno zdravotními pojišťovnami a cena se u jednotlivých lékařů liší.
  • Preventivní screeningová kolonoskopie - (od 55 let) po objednání na některém z akreditovaných gastroenterologických pracovišť. Vyšetření, pokud je kolonoskopie v pořádku, se opakuje za deset let.
  • Test okultního krvácení do stolice můžete zakoupit v lékárně a otestovat se v jakémkoli věku, v případě pozitivního výsledku je nutné návštěva lékaře. Zjistíte-li viditelné stopy krve ve stolici, neváhejte a ihned navštivte lékaře.

antibiotikaV zimním období se opakovaně stává, že do ordinace přicházejí pacienti s infekcemi dýchacích cest a trvají na tom, že nutně potřebují antibiotika, aby mohli za den dva do práce.

Většina infekcí dýchacích cest je ale virového původu a antibiotika jsou u nich nejen zbytečná, ale v řadě případů i vedou ke komplikacím a prodlužují léčbu.

V případě, že není z klinického nálezu zcela jasné, zda se jedná o infekci virovou(antibiotika neúčinkují) nebo bakteriální(antibiotika účinná), máme v naší ordinaci přístroj k okamžitému stanovení CRP- bílkoviny v krvi, jejíž hladina výrazně stoupá při bakteriálním zánětu již několik hodin po vzniku infekce.

Podrobnější informace o indikacích a rizicích antibiotické léčby  najdete v následujících odkazech

http://www.testcrp.cz/

http://www.ordinace.cz/clanek/nechcete-brat-antibiotika-zbytecne-nechte-si-zmerit-crp/

http://doplnky-stravy.abecedazdravi.cz/polovina-vsech-antibiotik-je-v-cesku-predepisovana-spatne

http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/racionalni-antibioticka-lecba-onemocneni-dychacich-cest-458062

Diabetická dieta aneb Co jíst a co naopak ne?

Výživa a recepty
Publikováno: 2010-02-26 Přečteno: 7039 Autor: Vytisknout

Diabetická dieta není vlastně žádná speciální dieta, je to ve skutečnosti racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni z nás.

NE:

Za prvé je nutné omezit všechny přímé cukry: nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny - dorty, zákusky, zmrzliny, sladká jídla (žemlovka, ovocný nákyp, ovocné knedlíky, palačinky, atd.), sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje a džusy atd. Nedoporučují se tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, pivo, alkohol, bílé pečivo (housky, rohlík, veky), ani černé pečivo (většinou je do něj přidáván sladký karamel) a jakékoliv výrobky z bílé mouky.
Zcela se vyhněte také sušenému ovoci, hroznovému vínu, švestkám a hruškám. Z alkoholických nápojů vynechte pivo a pokud pijete víno, tak pijte jen suché a maximálně do 2 dcl za den, destiláty v krajním případě, a to čisté. Nezapomeňte alkohol započítat do denního příjmu kalorií.

ANO:

Pečivo byste si měli kupovat celozrnné nebo jíst obyčejný chléb. Maso jíst jen libové!

S přílohami opatrně, když už knedlíky, tak maximálně 2 kusy, vhodnější je rýže, těstoviny, brambory.

Zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitamíny, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukrů. Ze zeleniny omezit mrkev, hrášek, kukuřici. Ovoce jíst maximálně jeden kus za den, a to k dopolední svačině.

Jídlo je vhodné upravovat do 4 - 6 malých porcí denně a večer jíst opravdu malou porci. Množství jídla volit dle toho, zda máte tělesnou hmotnost v normě, či potřebujete redukovat svoji váhu a podle toho, kolik máte pohybu za den.
Pro všechny diabetiky je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň 30 minut denně, tak aby se zpotili, cokoliv je příjemné - svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole, atd.

Denně bychom všichni měli ujít 10 tisíc kroků.

Je pochopitelné, že někdy režim bude k nevydržení a budete si muset dát něco „zakázaného“, dovolte si to maximálně jednou za měsíc a to celkově jenom jeden díleček hořké čokolády (vhodná je čokoláda na vaření nebo 60-70 procentní).
Pokud se rozhodnete ke změně stravovacích návyků, doporučujeme domluvit se nejprve s Vaším lékařem specialistou, např. diabetologem o eventuální úpravě léků k léčbě cukrovky a samozřejmě dávek inzulínu, pokud si aplikujete inzulín. Vhodný je selfmonitoring pomocí glukometru.

Tato dietní a režimová opatření nejsou NIČÍM nahraditelná (léčbou, inzulínem, atd.) a jsou základem úspěšné léčby pro všechny pacienty! Tato fakta jsou podložena velkým množstvím odborných vědeckých studií u nás i ve světě.

Další informace