Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Jako nachlazení se označují běžně se vyskytující příznaky jako je rýma, škrábání v krku a zvýšená teplota. I když je také způsobeno viry , od chřipky se výrazně liší. Angína, nebo přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidový výraz mám chřipku je zavádějící, i když asi každý pochopí, co máte na mysli.

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin) začíná chřipka často velmi náhle a bez varování, takřka z plného zdraví. Přestože virus do organismu proniká přes sliznice dýchacího ústrojí, prvními projevy chřipky překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel.

Horečka a bolesti
Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Příznaky chřipky

Celkové
horečka 38-40 °C
třesavka a zimnice
únava a nevolnost
bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů
světloplachost
Místní
rýma
bolest v hrdle
kašel
bolest na hrudi
zácpa, průjem, zvracení

Průběh chřipky

U každého jinak
Průběh onemocnění závisí na několika faktorech. K nejdůležitějším patří věk nemocného, jeho celková odolnost a případné další přidružené choroby. Záleží i na samotném viru. Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh. Virus C u dospělých lidí nemoc prakticky nezpůsobuje. U dětí se projevuje jen lehkou rýmou a škrábáním v krku.

Průběh onemocnění závisí na věku nemocného, jeho celkové odolnosti a případné další přidružené chorobě. Záleží i na samotném viru. Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh. Virus C u dospělých lidí nemoc prakticky nezpůsobuje. U dětí se projevuje jen lehkou rýmou a škrábáním v krku.

Začátek chřipky, 1. den

 • vysoká horečkou (38 až 40 °C), doprovázená zimnicí a třesavkou
 • přidávají se silné bolesti hlavy, často spojené i se světloplachostí a ztuhlostí šíje.
 • časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou.
 • výrazná únava ztěžující vykonávat běžné denní činnosti

Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Následující 1 až 2 dny
Nastupují klasické příznaky z postižení dýchacích cest: rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Kašel se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Další průběh chřipky

 • během 3 nebo 4 dnů obvykle vymizí teploty, únava, bolest hlavy a svalů
 • týden až 10 dní trvají rýma a kašel
 • i měsíc po onemocnění se může v různé míře projevovat zvýšená únavnost a slabost

Prevence

Chřipka obvykle probíhá ve větších epidemiích na jaře a na podzim. Pamatujte na několik jednoduchých rad jak se onemocnění vyhnout. Stoprocentně účinný recept není. Existují však možnosti jak riziko chřipky výrazně snížit, nebo alespoň zmírnit její průběh.

Omezte kontakt s virem!
To je první z možností. V době zvýšeného "řádění" chřipky se vyhněte pobytu ve společnosti většího množství lidí. Nenavštěvujte kina, divadla a supermarkety. Omezte na minimum i cestování v prostředcích hromadné dopravy.

Podpořte imuitní systém!
Zvyšte příjem vitaminů a tekutin. V případě, že nemůžete zajistit příjem vitaminů potravou, obstarejte si některý z multivitaminových přípravků. Kromě vitaminu C by měl obsahovat i zinek a selen. Teple se oblékejte.

Životospráva
Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Takový má mnohem větší šanci ubránit se infekci než organismus oslabený. Ke zdravému a odolnému organismu vede cesta následujícími kroky:

 • dostatek tělesného pohybu
 • pobyt v čistém životním prostředí.
 • dostatek spánku a odpočinku
 • pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin

Zní vám tyto rady jako tolik oblíbené poučky Vaší matky nebo paní učitelky? Chybí už jen "teple se oblékej" a "vezmi si čepici". Proč ale hledat složitá řešení tam, kde stačí následovat jednoduchých a osvědčených rad?

Proti viru vakcínou
Vhodným prostředkem k prevenci chřipky je očkování. Provádí se každoročně před vypuknutím virových nákaz v podzimních měsících. Chránit před chřipkou Vás dokáže po dalších 6 až 12 měsíců. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné. Principem očkování totiž je odhad, který z mnoha druhů viru bude daný rok nejrozšířenější. Proti němu je namířena vakcína . V případě, že dojde k neočekávané změně (mutaci), mohou být chřipkou ohroženi i očkovaní lidé. Přesto platí, že očkování je jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany. Podstoupit by je měly zejména rizikové skupiny.

 

Additional information