Screening kolorektálního karcinomu

Pokud je Vám více než 50 let, je vhodné podstoupit preventivní vyšetření k vyloučení kolorektální karcinomu, případně zachycení nemoci ve velmi časném stádiu a dobře léčitelném stádiu. 

Preventivní vyšetření může být následující:

  • Test okultního krvácení do stolice (TOKS) - zdarma jej poskytují praktičtí lékaři nebo gynekologové lidem ve věku 50-54 let (1x ročně). Test by se měl provádět každý rok. Od 55 let výše je test poskytován bezplatně 1x za dva roky. Tato věková skupina má již nárok na screeningovou kolonoskopii. Vyšetření je samozřejmě možné (a vhodné) i u mladších jedinců, tady však není propláceno zdravotními pojišťovnami a cena se u jednotlivých lékařů liší.
  • Preventivní screeningová kolonoskopie - (od 55 let) po objednání na některém z akreditovaných gastroenterologických pracovišť. Vyšetření, pokud je kolonoskopie v pořádku, se opakuje za deset let.
  • Test okultního krvácení do stolice můžete zakoupit v lékárně a otestovat se v jakémkoli věku, v případě pozitivního výsledku je nutné návštěva lékaře. Zjistíte-li viditelné stopy krve ve stolici, neváhejte a ihned navštivte lékaře.

Additional information